Metas demokratizuoti policiją
- Informacija
- Parašyta Penktadienis, 2013 rugpjūčio 30 09:00
- Autorius Aurimas Perednis
- Peržiūros: 6475
Trečiadienis. 7.45 val. kaip visada atvyksta į Žinių radiją Seimo pirminininkas Vydas Gedvilas. Paduodu jam prieš laidą 15 min. žurnalistės pokalbį su Biržų ūkinininku. http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/nusikaltimaiirnelaimes/stambus-birzu-ukininkas-romualdas-misevicius-gaujos-nuosprendis-man-toks-mazojo-sunaus-neliesti-bet-didiji-uzversti-cia-tuoj-prasides-garliavos-ivykiai-59-364216
"Kraupu", perskaitęs savo įspūdžiu dalijasi politikas. Kaip per 23 metus nepriklausomybės tokie dalykai gali vykti. Jeigu tai tikrovė, jeigu tie žmonių liudijimai apie baimę, pareigūnų nereagavimą, banditų įtaką ir grasinimus Biržuose yra tikroviški neįsivaizudoju kaip tokio "pasitikėjimo" sąlygomis gali toliau dirbti Biržų policijos vadovai, sako radijo eteryje šalies parlamento vadovas. Aš taip pat neįsivaizduoju. „Palaukime tyrimo išvadų, nesivadovaukime emocijomis“, ramina mane Facebuko draugas policijos komisaras.
Skambina vakar į tiesioginę laidą apie policiją klausytojai. Įtariu gerai pažįstantis sistemą. Jie kalba apie rajonų komisarus, daugiausia viršpensijinius, kurie nuleistomis galvomis klauso vadovų nurodymų. Tokių, kaip suprantu tikslas ne tik spręsti problemas, bet pirmiausia kiek ilgiau išlikti. Tenka sutikti su klausytoju, kad bet kokia vien buko paklusnumo aukštesniam principu veikianti sistema yra vystymosi stabdis. Skambina kitas, pasakoja apie tai, kaip rajonų komisariatai buvo priversti prašyti išmaldos pas vietos verslininkus, pakeisti policijos langus ar atlikti remontą. Taip ir susibičiuliaujama ir tampa nepatogu nepadėti, kai koks vietos verslininkas į "bėdą" pakliūna. Nesuprantu kodėl taip naikinama policija?- klausia laidoje Loreta Soščekienė iš pareigūnų profsąjungos.
Nekalbėsiu apie finansavimą. Daugiau nei 200 milijonų nurėžtų litų, lyginant su 2008 m. Tikrai sunku smerkti pareigūnus, kurie sako tiesiai: "kaip moka, taip dirbu". Nors kai matau pakelių kavinėse kasdien pietaujančius kelių policininkus kartais kyla mintis kaip tai įmanoma, premjero žodžiais uždirbant 1200 lt. Bet nesismulkinkime. Gero jiems apetito.
Laidos įrašas čia (klayskite maždaug nuo įrašo vidurio): http://www.ziniur.lt/archyvas/2013/343/aktualioji-valanda/21281/aloyzo-sakalo-ir-liutauro-uleviciaus-akistata-%E2%80%93-kaip-vertinti-a.-sakalo-byla-pries-interneto-komentatorius-taip-pat-klausime-jusu-kaip-vertinate-policijos-darba-savo-bendruomenes-aplinkoje
Džiugina, kad ne visur tokia situacija kaip Biržuose, imtynininkų mieste, kuriame matyt likę daug nerealizuotų sportininkų. Paimkime Uteną. Ten kažkaip komisaras su tais pačiais pinigais ir pajėgumas sukuria 81 proc. bendruomenės pasitikėjimą policija. Yra miestelių, kur banditizmas ir kriminaliniai elementai sutvarkomi efektyviai. Girdėjau klausytojų gerus žodžius apie Elektrėnus, Kretingą. Prieš savaitę atostogavau Palangoje. Ten po kurorto pagrindines gatves vakarais patruliuoja dvimetriniai vyrukai iš Viešojo saugumo tarnybos. Per savaitę neteko matyti gatvėse siautėjančių, apgirtusių ar bent pakeltais balsais kalbančių skustagalvių. Regimybė disciplinuoja. Gal tokius pasibaigus vasarai galima permesti į probleminius rajonus. Manau efektas tikrai būtų.
Labai džiaugiuosi, kad vis daugiau atsiranda piliečių, tokių kaip Biržuose, kurie netyli. Kurie suprato, kad tyla tik gilina problemas. Juos išprovokavo prabilti skaudžios asmeninės istorijos. Pagarba jiems už drąsą, pilietiškumą ir indėlį į res publica. Tikiuosi teisėsauga šį bendravimą panaudos ne pijarui ar savigynai, o realiam problemų sprendimui ir pasitikėjimo kūrimui.
Premjeras Algirdas Butkevičius kalba apie būtinybę rotuoti aukštus vietos policijos pareigūnus. LSDP garbės pirmininkas, signataras prof. Aloyzas Sakalas apie progą demokratizuoti policiją. Labiau įtraukti vietos žmones, bendruomenes, jų lyderius į skyrimą aukštų vietos policijos pareigūnų. Sustiptinti dialogą su visuomene. Esu įsitikinęs kad šiuo keliu eidama policija skatintų didesnę atskaitomybę ir pasitikėjimą.
Galbūt ateis laikas kai išdrįsime leisti gyventojams patiems rinkti ne tik Seimo narius ar Prezidentus, bet ir kaimo seniūnus, vietos policijos viršininkus, mokyklų direktorius ir Lietuva nebus šalimi apklausų lydere, kurios piliečiai sakys, kad jų nuomonės mažiausiai paisoma. Ir pagal šį pasitikėjimo ir demokratijos rodiklį nepirmausime ES. Galbūt tada nebūsime ir emigracijos lyderiai.
Nuomonė apie dienoraštį
Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo.
Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius
Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »
Skaitytojų komentarai:
Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".
Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".