Kad situacija keistųsi
- Informacija
- Parašyta Trečiadienis, 2013 rugpjūčio 07 22:31
- Autorius Aurimas Perednis
- Peržiūros: 6195
Jaučiuosi šiek tiek nusivylęs, nors šįvakar laidoje buvo proga pasidžiaugti. Europos Komisija skelbia mažiausius mūsų šalyje mobilių pokalbių tarifus visoje Europos Sąjungoje. Turime realią konkurenciją telekomunikacijų rinkoje. Per mėnesį sulaukiu bent vieno viliojančio skambučio iš mobilaus operatoriaus. Laidoje Konkurencijos Tarybos vadovo Šarūno Keserausko klausiau kada mažiausios kainos bus mažmeninėje prekyboje, bankų įkainiuose, degalinių lentelėse ir pan. Juk visur ten teorinės prielaidos nuožmiai konkurencijai labai panašios, egzistuoja trys/keturi stiprūs žaidėjai. Tačiau motyvo taip agresyviai konkuruoti nematau.
Šarūnas Keserauskas kantriai ir akademiškai klausytojams aiškina apie rinkos dydį, kitus kintamuosius, tačiau prisipažinsiu manęs nelabai įtikina. Jaučiu vis dėlto kad šuo pakastas ne čia. Juk nėra muitų, pasienių, o ES veikia vieninga prekių rinka. Tačiau nusivyliau ne tiek atsakymais, kiek pačios diskusijos nauda ir prasme. Vairuoju po laidos namo, kalbuosi telefonu su savo draugu ir buvusiu kursioku Liudu Zdanavičiumi. Kalbamės ilgai apie tai, ko reikia, kad situacija keistųsi.
Pirmiausia, sakau Liudui tiesiai, tokios abstrakčios diskusijos jokio poveikio niekam nedaro. Abstraktus kalbėjimas apie žeminantį padavėjų darbą Palangoje, darbuotojų išnaudojimą, net su tikroviškiausiais pavyzdžiais poveikio nedaro. Tą sakiau tiesiai laidoje kolegei Evelinai, kuri atliko šį žurnalistinį tyrimą. Poveikis būtų visai kitoks jei ji tiesiai įvardintų kavinę. Tuomet laidoje galėčiau pakalbinti šios kavinės vadovus, akcininkus, analizuoti Darbo inspekcijos konkrečius veiksmus ir pan. Piliečiai matytų, kad žiniasklaida atlieka savo darbą iki galo, civilizuoja visuomenę ir rinką, pasitikėjimas kyla.
Antra, manau, labai reikia aktyvumo ir sąmoningumo iš pačios visuomenės. Džiaugiuosi retkarčiais vykstančiomis neapsikentusių vairuotojų akcijomis nesipilti degalų, kadais vykusia akcija nepirkti Maximoje, ar atsisakyti Bitės paslaugų. Toks realus pilietinis aktyvumas tikrai daug gali. Kol piliečiai nesuvoks ir nepasakys, kad pirkdami ar valgydami tokiose kavinėse, parduotuvėse jie palaiko išnaudojimą ir tamsų verslą tol visi gyvensime kaip gyvenę.
Nuomonė apie dienoraštį
Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo.
Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius
Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »
Skaitytojų komentarai:
Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".
Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".