1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Teisės šviesuolis Lawrence Lessig apie korupciją ir demokratiją

Atostogauju. Turiu puikaus laiko pabūti su mylima šeima ir pasklaidyti susikaupusią literatūrą, kuria daugelis mano  draugų užverčia. Skaitau šiuo metu kursioko atsiųstą knygą apie finansų centrus: „Finance Curse Final“ parašytą Nicolas Shaxson ir John Christensen  bandydamas persprasti kaip finansų centrai veikia demokratiją ir korumpuoja ekonomikas. Įtraukianti knyga.

Ačiū Tadui Žukui už nuorodą, dalinuosiu šįkart su Jumis prof. Larry Lessig iš mėgiamo TED'o. Jei dar nematėte šis Harwardo teisės profesorius gan taikliai kelia pamatinius demokratijos, valdžios ir pasitikėjimo klausimus. Jis kalba apie tai, kaip mūsų rinkti tautos atstovai užuot atstovavę rinkėjus pradeda atstovauti rėmėjus.

Institucinė korupcija daro organizacijas neefektyviomis. Naikinami demokratijos ir pasitikėjimo valdžia pamatai. Šiandieninė korupcija neapima vien tiesmuko pinigų perdavimo. Ji apima nedeklaruojamas įtakas ir poveikius, savų protegavimus ir pan. Priešingybė tam yra maximalus viešas DEKLARAVIMAS, visų esamų ir galimų įtakų, poveikių, tai daro mus nepriklausomais.

http://wiki.lessig.org/Institutional_Corruption

Apie 75 proc. amerikiečių galvoja, kad pinigai nuperka įstatymus. Anot TNS apie 44 proc. lietuvių sako, jog vyriausybės atstovauja stambų kapitalą.



Man patiko Lessig mintis dėl politikų fragmentacijos. Mes turime panašią fragmentuotą situaciją pvz. su partijų požiūriu į energetiką. Teisės šviesuolis L.Lessig sako, jog iš tokios  fragmentacijos partijos neblogai maitinasi. Jei jos nebūtų - nebūtų pinigų. Esu girdėjęs, kad Amerikoje fund raising'ui politikai skiria nuo 30 iki 70 proc. savo darbo laiko. Darbo, kurį turėtų dirbti žmonėms. Profesorius Lessig pasakoja, kad didelė dalis politikų vėliau įsidarbina lobistinėse kontorose, su milžiniškais atlyginimais. Įdomu pasidomėti kur įsidarbina mūsų expolitikai?

Rekomenduoju pasižiūrėti Harwardo prof Larry Lessig, TED'e yra vertimas su lietuvių kalba arba Youtube suprantantiems angliškai.

http://www.ted.com/talks/lawrence_lessig_we_the_people_and_the_republic_we_must_reclaim.html


Dėl to man patinka Aleksejus Navalnas, kad jo augimas eina „iš apačios“, finansavimas remiasi crowfundingu. Jis kalba apie esminę  demokratijos ir res publikos ydą, valdžios priklausomybę nuo pinigų.

comments

Nuomonė apie dienoraštį

Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo. 

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius

Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »

 

Skaitytojų komentarai:

Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".

Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".