Kodėl trūksta vakarietiškos parlamentinės kontrolės kultūros?
- Informacija
- Parašyta Trečiadienis, 2013 birželio 19 10:23
- Autorius Aurimas Perednis
- Peržiūros: 4251
Šįryt Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas atvyko kokių 15 min. ankščiau prieš ryto tiesioginę laidą, tad turėjom puikią progą pasikalbėti apie šį bei tą. Pavydžiui apie parlamentinę kontrolę. „Mano nuomone, šiuo metu parlamentas per minkštas vykdomajai valdžiai“, - sakau tiesiai pirmininkui. Labai trūksta aktyvios, priekabios parlamentinės kontrolės ministrams, kitiems vykdomosios valdžios pareigūnams iš komitetų, komisijų, išskyrus tam tikras fragmentiškas opozicijos iniciatyvas, kurios labai reikalingos.
Papasakojau Seimo pirmininkui kaip kitose demokratijose yra spaudžiami parlamentų ministrai, vykdomosios valdžios atstovai. Neseniai kolega Tadas Žukas rašė apie Šveicarijos ministrę, kuri prakaitavo prieš parlamentą dėl PRISM skandalo. Pats pamenu kokias pirtis man būnant JAV rengdavo senatoriai Kapitolijui tuometinei valstybės sekretorei Condi Rice ar Colinui Powelui, jau nekalbant apie žemesnius pareigūnus. Tokie dalykai neįsivaizduojami autoritarinėse šalyse, ten prezidentai duoda prieš kameras velnių kokiam ministrui, o parlamentai dažnai yra marionetės. Man parlamentinės kontrolės aktyvumas yra net savotiškas demokratijos matas. Nors pas mus dažnai tokie dalykai reiškia atvirą politinį susidorojimą. Tinkamai naudojant jie visuomenei duoda daug naudos, o ir pačią vykdomąją valdžią laiko „ant trumpo pavadėlio“. Yra tekę sudalyvauti keliuose Seimo komitetų posėdžiuose tai jausdavosi kad ministras neretai ateina į pritariančių chorą.
Pas mus parlamentinės kontrolės kultūros nelabai yra. Ji vykdoma be aiškių prioritetų, dažnai priešokiais, motyvuojant dažnai ne pačius geriausius ketinimus turinčioms interesų grupėms. Kai parlamentas užsiima kitų teisėtvarkos funkcijų dubliavimu ar teisingumo vykdymu tai irgi kvepia susidorojimu.
Seimo pirmininkui sakiau, jog Lietuvoje su atskiromis išimtimis labai trūksta, įsigilinusio, priekabaus spaudimo iš parlamento vykdomajai valdžiai, kuri turėtų būti pasirengusi apginti kiekvieną savo sprendimą ar išleistą litą. Opozicijos akcijos, nors yra ir šešėliniai kabinetai, neretai apsiriboja viešaisiais ryšiais, nei aktyviu ir priekabiu gilinimusi į kiekvieną niuansą ir sprendimą. Nors opozicija dabar tikrai aktyvesnė nei buvo.
Vydas Gedvilas minėjo, jog kitą savaitę kviečiasi energetikos ministrą J.Neverovičių. Juk kas vyksta su IAE uždarymu, puiki tema rimtam aktyviam parlamentiniam tyrimui. Normalioj šaly tokiu svarbiu visuomenei klausimu vykdomoji valdžia būtų spaudžiama tiek, kad dūmai iš ausų rūktų atsakingiems pareigūnams, pas mus tokios kultūros dar reiks palaukti.
Nuomonė apie dienoraštį
Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo.
Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius
Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »
Skaitytojų komentarai:
Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".
Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".