Kodėl bijom savų piliečių?
- Informacija
- Parašyta Trečiadienis, 2013 lapkričio 27 09:47
- Autorius Aurimas Perednis
- Peržiūros: 8810
EP vykusiuose dabatuose apie Šveicarijos europeizaciją EPP frakcijos EP narys Danielis Hannan paklausė, kodėl Šveicarija yra turtingesnė, tvarkingiau ir geriau administruojama nei ES? Pateikęs šį klausimą auditorijai pats į jį pabandė surasti atsakymą. "Todėl, kad ji remiasi "Jefersono principu", sakančiu, kad sprendimų priėmimas turi būti priartintas kuo arčiau žmonių, kuriuos tai liečia", sako vokietis. Pasaulio ekonomikos forumo Davose vadovas prof. A. Schwabas taikliai diskusijoje pastebėjo, kad norėtų matyti ne daugiau Šveicarijos europeizacijos, o Europos šveicarizacijos. http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+CRE+20070426+ITEM-004+DOC+XML+V0//EN
Amerikos prezidentas Jefersonas kadais kalbėjo, jog aktyvus pilietis yra geriausia opozicija valdžios arogancijai, privilegijoms ir korupcijai. Laisva žiniasklaida ir laisvas pilietis yra geriausias priešas prieš valdžios tironiją, manė res publicos tėvas. http://en.m.wikipedia.org/wiki/Jeffersonian_democracy
2013 m. Europos statistikos agentūros „Eurostat“ apklausa rodo, kad lietuviai yra mažiausiai dalyvaujantys viešų sprendimų priėmime visoje ES. http://ec.europa.eu/public_opinion/flash/fl_373_en.pdf
Šiandien svarstėme Žinių radijujo laidoje "Dienos klausimas" temą dėl kartelės referendumui nuleidimo iki 100.000 piliečių. Užsisuko tikrai interaktyvi ir intelektuali diskuisja tiek mano FB, tiek ŽR. http://www.ziniuradijas.lt/epizodas/2013/11/26/dienos-klausimas/26269
Vienas laidos komentatorius parašė, kad tai visai nesvarbus klausimas, darydami tokius nesvarbius klausimus netrukus užsilenksime:) Liūdna, kad žiniasklaidoje sensacingumo ir nuolatinių intrigų eskalavimas kuria iliuziją, kad visuomenei daug svarbiau gūdžiu provincialumi dvelkianti priešprieša tarp Seimo pirmininkės ir Prezidentės? Ne veltui eseistas Ralfas Dobbeli taikliai sako, kad šiandieninė žiniasklaida neskiria naujo nuo svarbaus.
Kitas paskambinęs į laidą klausytojas įsivaizdavo, kad sukūrus lengvesnes sąlygas piliečių dalyvavimui referendumuose Vilniaus kraštas greit pereis lenkams, kurie tikrai nubalsuos referendume dėl atsiskyrimo nuo Lietuvos Respublikos. Kiti kalbėjo, kad tai bus mums pražūtingas kremliaus instrumentas leidžiantis manipuliuoti tauta. Gražinti mirties bausmę ir pan. Dar kiti, kad tai puikus įrankis populistų savireklamai.
Tačiau nuoširdžiai pradžiugino, kad daugiau nei 80 proc. Žinių radijo laidos „Dienos klausimas“ apklausos dalyvių internete atsakė, kad jie norėtų skirti dalį savo laiko viešiems reikalams, jie norėtų dažniau dalyvauti referendumuose.
Dr. Tadas Žukas iš Ciuricho mano FB profilyje rašo: „Iliustracijai pasidalinsiu savo G+ kelių savaičių senumo įrašu šveicariško pilietinio švietimo tema (iš eilinio restorano Ciuriche):
"Trys dailios pasipuošusios 16-18 metės miestietės čia šalia mūsų vegetariškai kerta. Visi pokalbiai - vien apie referendumus. Sako, mokykloj vieną savaitę užduotis parašyt konkrečią referendumo iniciatyvą remiantį tekstą, kitą savaitę - jai prieštaraujantį. Va kaip šveicariukių politinės smegenys nuo mažens treniruojamos."
Mūsų politinės smegenys treniruojamos, deja, kitaip. Jaučiu, kad sovietinis įšalas dar neišėjo iš kai kurių demokratinės šalies politikų galvų. Trumpalaikių interesų apakintiems politikams daug patogesnė pilka kontroliuojama masė, kuri ištikimai žiūri į jų burnas, nei reikli, reikalaujanti viešumo, kiekvieno sprendimo motyvų ir atskaitomybės, visuomenė. „Tai pasaulėžiūros klausimas“, - sako man laidoje Seimo narys Dr. Eugenijus Gentvilas.
Ekonomistė Dr. Aušra Maldeikienė pas mane FB profilyje taikliai klausia, kodėl 1989 ar 1990 m. visuomenė buvo protinga, o jau po kelių metų tapo buka? Žygimantas Girdzijauskas atkerta, kad tuomet buvo daugiau galimybių šviestis, daugiau prieinamos spaudos ir pan. Jis atkreipia dėmesį, kad šiandien yra aktyviai diskredituojamas domėjimasis politika ir politiko profesija. Iš dalies galima sutikti su kolega, tačiau manau, jog jei piliečių referendume dėl VAE būtų susirinkę 49 proc. piliečių ir jis būtų neįvykęs valdžia džiaugtųsi tuo, kokie protingi mūsų žmonės:)
Prof. Kęstutis Masiulis įsitraukęs į FB diskusiją iš Seimo salės sako, jog reikia pradėti nuo seniūnų rinkimų. Pirmyn. Ne imituokime decentralizaciją įvairiais seniūnaičių protezais. Pradėkime rinkti mokyklų vadovus, seniūnus, merus. Rekrūtinkim daugiau lyderių, su šeimininko, ne tarno tipo mąstysena. Treniruokimės nuo apačių. Pirmyn.
Tikiuosi, kad pas mus nugalės „Jefersono principas“ t.y. požiūris į pilietį kaip į laisvą, savarankiškai mąstantį, atsakingą savo likimo ir valstybės šeimininką. Ne tokį, kurį reikia kontroliuoti, kuriuo negalima pasitikėti, kuriuo reikia manipuliuoti, kuris visuomet nori tik savo neišmanymu pakenkti valstybei.
P.S. Ačiū labai visiems už superinę argumentuotą diskusiją ir Jūsų indėlį į res publica.
Nuomonė apie dienoraštį
Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo.
Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius
Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »
Skaitytojų komentarai:
Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".
Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".