Žurnalistiniai tyrimai civilizuoja visuomenę
- Informacija
- Parašyta Antradienis, 2013 liepos 30 16:38
- Autorius Aurimas Perednis
- Peržiūros: 4218
Mėgstu žurnalistinius tyrimus ir invazinę žurnalistiką. Tai yra didelis demokratijos, pilietinės visuomenės turtas, civilizuojantis rinką ir visuomenę. Labai gaila, kad tai nyksta. Kaip ir nyksta analitikos poreikis ir ne itin skatinamas domėjimasis viešais reikalais. Todėl kiekvieną kartą labai apsidžiaugiu kai pamatau šios nykstančios rūšies atstovų tyrimus. Pasikviečiau vakar į radijo laidą „Lietuvos ryto“ žurnalistę Eveliną Valiuškevičiūtę, kuri tiesioginiame eteryje pasakojo apie savo patirtį dirbant padavėja Palangoje, kokiomis nežmoniškomis sąlygomis priversti dirbti žmonės, kaip kiaulės valgyti klientų maisto likučius ir pan.
Vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Vilius Mačiulaitis eteryje stebėjosi kaip žmonės leidžiasi taip žeminami. Aš Evelinos vietoje tikrai įvardinčiau vietą kurioje teko patirti tokį nežmonišką elgesį su darbuotojais, nors ji sako neturinti video ar garso įrašų tačiau tokius tyrimus atliekančius žurnalistus garbės reikalas ginti jų redakcijoms ir žurnalistų bendruomenei. Bet kuriuo atveju tikiu, kad tai prisideda prie visuomenės civilizavimo. Dalinuosi laidos įrašu:
Keletas įdomesnių mano draugų Facebook'e reakcijų:
Tomas: Viso šito verslo ir nežmoniškų sąlygų yra ir kita pusė: pastaruoju metu labai stengiamės su vaikais į kavines neiti. Bet vis kur išvykus ar dieną mieste praleidus reikia pavalgyt. Tai kiekvieną kartą mintyse meldžiuosi, kad vaikams po to nesusuktų pilvo ar nepradėtų pykinti. Matyt, lėkščių, stiklinių higienai tikrai neskiriamas būtinas dėmesys. Ir nėra ko stebėtis - jei darbuotojams svarbu tik negauti baudų ir kuo greičiau "nusiplauti" nuo užsakymo - kliento savijauta mažiausiai rūpi.
Aušra: Aš gi Tau šimtą kart sakiau.... Mūsų rinka lankstesnė už bet ką. Darau ką noriu. Visada inspekcijos atsakymas vienas — nieko nežinom, nieko neradom. Jei rastų turėtų nemalonumų. Beje, Lelijos atvejis taip ir baigėsi. :)
Romualdas: Šis sektorius nusipelno ypatingo institucijų dėmesio. Kadais esu iš nevilties turėjęs panašaus pobūdžio verslą Vilniuje. Absoliučiai 100% švarų su baltais atlyginimais, laiku ir visais sumokėtais mokesčiais ir t.t. iš milijono litų apyvartos, kuri tokio dydžio įstaigai buvo visai nemenka, metų gale suakumuliuodavom 25.000Lt pelno. T.y. nieko. Tuo tarpu kavinių kavinaičių yra pilnos pakampės, jų savininkai kažkokiu būdu vairuoja automobilius, kokio aš tuo metu net sapnuot negalėjau, pasistato namus ir t.t. Tad klausimas, kaip jiems tai pavyksta?
Jonas: Mano pora pažįstamų dirba viename iš Ispanijos kurortų. Ten ir atlyginimas geresnis, ir lankytojai daugiau arbatpinigų palieka, o be to oras beveik visada geras ir jūra šiltesnė nei Palangoje. Taigi, kol Lietuvoje nėra darbdavių, galinčių pasiūlyti normalias darbo sąlygas ir normalius atlyginimus, siūlyčiau nebijoti pasižvalgyti sezoninio darbo kitose šalyse, tik žinoma, tą reikia daryti iš anksto, jau nuo kokio kovo mėnesio.
Nuomonė apie dienoraštį
Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo.
Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius
Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »
Skaitytojų komentarai:
Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".
Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".