1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Ar pensijų reformos kritikai kelia chaosą?

Penktadienį po pietų moderavau šalies profesinių sąjungų organizuotą ir Eberto fondo remiamą konferenciją skirtą pensijų reformai. Dalyvavo dabartinės pensijų reformos architektas SADM viceministras A.Bitinas, privačių pensijų fondų dalyvių asociacijos vadovai, Seimo nariai, ekonomistai, buvę SADM vadovai. Vaizdas klausant buvo gan liūdnas, buvo jaučiama daug nusivylimo ir neteisingumo pensijų reforma. Salėje profsąjungiečių veidai buvo niūrus ir pesimistiški. Suprantu žmones. Dalis jų, dalyvaujančių kaupime, ypač pagyvenusių žmonių jaučiasi apgauti.

Buvęs SADM viceministras V.Žiūkas pasakojo girdėjęs, kad net valdžios buvo blokuojama objektyvi informacija apie tai, kaip sekės "pasididinti" savo pensijas, tiems, kurie dabar išeina į pensiją ir pradėjo dalyvavimą 2 pakopoje prieš 10 metų, uždirbdami nedidelius atlyginimus. Pasakytumėm patys kalti, tačiau buvo girdėti įvairių istorijų. Dalis žmonių, kurių buvo mažos pajamos pralošė. Valdininkai, kurie norėjo tai paskelbti susidūrė su spaudimu. A.Bitinas pažadėjo pirmadienį pareikalauti sodros visus duomenis pateikti. Tai agresyvaus propagandinio manipuliavimo pasekmės. Kurį tuometinė valdžia atvirai skatino. Vakar girdėjau atvejų, kai įmonių vadovai savo darbuotojus įrašydavo į pensijų fondus urmu, jau nekalbant apie tai, kad finansinės institucijos už kiekvieną "sumedžiotą" į fondą mokėjo nuo 50 iki 80 litų.

Šįkart viceministras Bitinas gan atvirai pripažino, jog jei tau iki pensijos liko iki 10 metų ir uždirbi 1500 lt, nėra ko lyst į privačius fondus. Taip pat pripažinta, kad dalyvavimas privačiame kaupime sodrinę pensiją mažina 25 proc. Visi kalbėtojai sutiko, kad pensijų reforma vykdoma valstybės skolos sąskaita. Kai paklausiau, kaip tai vertina privačių pensijų dalyvių vadovai, atsakymas buvo maždaug toks: "man svarbu mano pinigai, o ne valstybės". Buvo juokinga. Kasmet pervedimai į privačius pensijų fondus valstybės biudžetui kainuoja kelis šimtus milijonų, šiemet dar papildomai skirta 166 mln. Kaupėjai aišku laikosi nuomonės, kad tai jų, ne visų mūsų, pinigai.

Kas visų apmaudžiausia, jog pripažinti ekonomistai, kurie apie tai bando atvirai kalbėti, apie rizikas viešiesiems finansams, premjero patarėjas S.Jakeliūnas, R.Kuodis ar kiti politikai, yra „gesinami“  ir net vadinami chaoso ir painiavos kėlėjais. Net ir šioje konferencijoje kai kurių pasisakiusių, toks jų kalbėjimas buvo prilyginamas žmonių painiojimui ar chaoso kėlimui. O man atrodo, kad toks chaosas kaip tik naudingas žmonėms. Jis leidžia nepasiduoti propagandai. Jis ugdo taip mums trūkstamą kritišką mąstymą. Jis nebukina žmonių, o jiems padeda. Chaosą, nepasitikėjimą ir nusivylimą ilgainiui sukelia tie, kurie sąmoningai nutyli svarbius visuomenei dalykus. Vakar aiškiai matėsi koks didelis nusivylimas tų, kurie jautėsi apmulkinti agresyvios propagandos 2004 m. Kai viceministras A.Bitinas pakvietė salę balsuojant išsakyti savo nuomonę ką daryti su II pensijų kaupimo pakopa, dominavo požiūris, kad ją reiktų naikinti, palikti tik III pakopą, kitaip sakant, pensijos kaupimas yra tavo asmeninis reikalas.

Po renginio visada įdomu pasikalbėti su dalyviais, ką jie išgirdo. Šįkart dauguma norėjo tik vieno, kad valdžia sąžiningai ir objektyviai kalbėtų su žmonėmis. Kad sąžiningai pateiktų jiems informaciją. Išaiškintų visus dalyvavimo privalumus ir trūkumus, visas galimas rizikas. Kad nestovėtų lobistų, kuriems rūpit tik greita finansinė nauda, pusėje. SADM viceministras A.Bitinas viešai pažadėjo papildyti pateikiamus visuomenei aiškinimus dar daugiau informacijos apie infliaciją ir kitas rizikas. Nors jaučiau vakar, kad gilesnis ir platesnis problemų suvokimas tuo pačiu ir apsunkina žmonėms apsisprendimą ir atsakymą į klausimą: ką daryti man? Tačiau tai daro mus labiau atsakingais ir mažiau manipuliuojamais.

comments

Nuomonė apie dienoraštį

Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo. 

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius

Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »

 

Skaitytojų komentarai:

Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".

Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".