Apie laisvę ir vergo mentalitetą
- Informacija
- Parašyta Šeštadienis, 2013 kovo 09 08:22
- Autorius Aurimas Perednis
- Peržiūros: 3359
Jaučiu graužatį, kad vakar taip ir nespėjau sudalyvauti tradiciniame pikete prie Kinijos ambasados skirtame tibetiečių sukilimui ir okupacijai atminti. Nueinu ten beveik kasmet. Jau 54 metai kai šis nuostabus ir nepakartojamą kultūrą ir istoriją turintis kraštas yra galutinai okupuotas Kinijos. Jaučiu didelę simpatiją tam nesmurtiniam pasipriešinimui, kurį propaguoja tibetiečiai. Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama sako, jog jau 100 vienuolių susidegino protestuodami prieš okupaciją ir asimiliaciją. Taip jau nutiko, jog mūsų laisvės ir Tibeto okupacijos minėjimo dienos beveik sutampa, nors tautų istorijos susiklostė visiškai skirtingai.
Prieš keletą mėnesių kartu su mūsų penkiamečiu Simonu žiūrėjome dokumentinį filmą apie Dalai Lamą, tibetiečių tautos kančias, tremtį ir priespaudą. Deja, į daugelį vaiko klausimų "kodėl", taip ir negalėjau atsakyti? Jaučiau tuomet didelę mažo žmogaus empatiją tibetiečių kančiai. Pasakojau, kas yra laisvė, okupacija ir priespauda. Tačiau ne viską tuomet jam papasakojau. Kai ką nutylėjau. Nežinau ar nedrįsau ar tiesiog nenorėjau papasakoti dėl ko pats jaučiau didelę gėdą. Nepasakojau jam apie tai, kad dar pernai, laisvoje mūsų šalyje, Kenoje, ant perono buvo stumdomi Tibeto laisvės rėmėjai, trukdę pasitikti Kinijos "Saulę". Apmaudu, kad tai vyko liberalo susisiekimo ministro E.Masiulio akivaizdoje. Gerai pamenu rašytoją a.a. Jurgą Ivanauskaitę su kuria ne sykį laidose kalbėjomės apie Tibetą. Pamenu, kai nepriklausomos Lietuvos teisėsauga grūdo ją ir jos bendraminčius į policijos autobusiukus, tuomet taikiai stovėjusius su Tibeto vėliavomis prie oro uosto prieš Kinijos vadovo vizitą. Tądien maža grupelė stovėjome su Tibeto vėliavėlėmis Seimo foje prieš to paties politiko apsilankymą. Staiga pro paradines duris Seiman įlėkė Kinijos karinę uniformą vilkėjęs pareigūnas ir garsiai suriko rusų kalba "vizita nebūdet". Pamenu, kaip tai išgąsdino kairią valdžią, vadovavusią tuomet Seimui.
Nepasakojau to savo Simonui. Nenoriu, kad jis blogai galvotų apie savo šalį. Labai noriu, kad šis vergo mentalitetas greičiau praeitų. Noriu, kad nebijotumėm kalbėti tiesą. Kad okupacija yra blogis. Kinijos, Izraelio, Rusijos ar bet kurios kitos šalies, nepaisant jos dydžio ar jėgos.
Todėl džiaugiuos, kad jau daug metų prie Kinijos ambasados, kovo 10 dieną susirenka žmonės. Palaikau juos visa širdimi.
Nuomonė apie dienoraštį
Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo.
Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius
Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »
Skaitytojų komentarai:
Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".
Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".