1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Ar teismuose vyksta pokyčiai?

Visi sutinka, kad teismams reikia pokyčių. Sistema nesikeičia taip greitai kaip keičiasi visuomenė, auga joje atvirumo, reiklumo, atskaitomybės kultūra. Tą nuolat kartoja ir šalies prezidentė ir teismų sistemos vadovai. Viena teisėja sykį guodėsi kaip sunku darosi dirbti kai taip kyla žmonių teisinis sąmoningumas, savo teisių žinojimas ir jų gynimas. Kandidatas vadovauti Apeliacinio teismo baudžiamųjų bylų skyriui Aloyzas Kruopys sako, jog žmonėms reikia geriau išaiškinti teismų sprendimų priėmimo motyvus, kad juos suprastų kiekvienas. Esu skaitęs dešimtis tokių sprendimų. Susidaro įspūdis, kad per daug nesistengiama visko paaiškinti kiekvienam žmogui. Tačiau gyvename laikais, kai visos institucijos, kurios nori įrodyti vertos visuomenės pasitikėjimo turi tuo visuomenę įtikinti. Formalaus autoriteto jau negana. Nuo praėjusio rudens  dalyvauju teisėjų atrankos komisijoje. Dažnam kandidatui į teisėjus ar teisėjui, siekiančiam karjeros, užduodame tą patį klausimą, kodėl, jo nuomone, toks žemas visuomenės pasitikėjimas teismais? Dalis atsako, kad dėl visko kalta žiniasklaida, dalis, kad nepasitikėjimą nulemia teismų nutartys, kurios dalį žmonių palieka nelaimingais. Čia dažnai prisimenu rašytojo Džono Gardnerio žodžius: „Dauguma negyvybingų organizacijų išsiugdė savotišką aklumą savo ydoms. Jos kenčia ne todėl, kad negalėtų išspręsti iškilusių problemų, o todėl, kad niekaip jų nepamato“. 

Tarp nepriklausomumo ir arogancijos

Teismai ir teisėjai yra nepriklausoma valdžia. Viena, rezonansinę bylą nagrinėjusi apylinkės teismo teisėja pasididžiuodama sakė, nesulaukusi jokio skambučio iš šalies. Džiaugiuosi, kad taip yra. Tačiau kiekviena formali valdžia turi polinkį į viršenybę, kontrolę ar viešpatavimą. Neseniai VU Teisės fakulteto dekanas prof. Vytautas Nekrošius Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“ komentuodamas Garliavos dramą sakė, kad Kėdainių teisėjas įrodė, kad jam niekas negali nurodinėti. Jis aukščiau už visus politikus kartu sudėjus. Jaučiu šiuose žodžiuose valdžią ir galią. Autoritetą, prieš kurį turėtų visi lenktis ar kurio bijoti. Tačiau netikiu, kad tokiu autoritetu galima sukurti pagarbą ir pasitikėjimą. Šiandien reikia visai kitokios, ne formalios, o tarnaujančios institucijų lyderystės. Jos pradininkas R.K. Grynlifas sako: „vienintelis pagarbos ir atsidavimo vertas autoritetas yra tas, kuriuo žmonės laisvai ir sąmoningai seka matydami akivaizdų jo atsidavimą tarnauti kitiems“. Jis prognozuoja, kad ateityje gyvybingos išliks tik tos institucijos, kurioms vadovaus tie, tarnaujantieji. Smalsumo dėlei prieš keletą mėnesių nuėjau į Vilniaus 1-ojo apylinkės teismo posėdį. Pasibaigus posėdžiui priėjau prie posėdžio sekretorės ir mandagiai paprašiau nutarties kopijos. Man buvo paaiškinta, kad nesu bylos šalis ir nieks nieko nesiruošia man duoti. Nenoriu tikėti, kad taip yra visur ir visur gaučiau tokį patį atsakymą. 

Kas yra svarbiausia?

Vieno ilgamečio teisininko prieš keletą metų paklausiau, kur jo nuomone, yra didžiausia teisingumo vykdymo problema? Jo atsakymas skambėjo maždaug taip: „dalis žmonių, kurie yra moraliai degradavę, vykdo teisingumą. Taip neturėtų būti“. Jeigu teisingumo vykdymas ir žmogaus asmeninė moralė išsiskiria, tuomet žlunga pasitikėjimas. Legendinis krepšinio treneris Rikas Pitino tą suprato labai paprastai: „Melas yra ateities problemos dalis, o tiesa - praeities“. 

Turime įkvepiančių pavyzdžių

Nepaisant visuomenės nusivylimo teismais, esu įsitikinęs, kad reikalai čia lėtai, bet keičiasi į gera. Laikai, kai teisingumas vykdomas gerų draugų susitarimais ar medžioklės būreliuose po truputį eina užmarštin. Prezidentė sako, tai ilgas kelias, kuriuo reikia eiti kantriai ir principingai. Per metus teisingumo vykdyti atėjo 72 nauji  teisėjai. Į laisvą teisėjo poziciją kartais pretenduoja 10 ar netgi 20 kandidatų. Jų negąsdina darbo krūvis, kai kuriuose miestų apylinkės teismuose teisėjas per metus turi iki 1000 bylų, ar paplitusi viešoji nuomonė apie korupciją teismuose. Prisipažinsiu, jog  jaunystę tokiame atsakingame teisėjo darbe vertinu atsargiai, nors guodžiu save, jog šis trūkumas labai greitai praeina. 

Sykį vienos teisėjos tiesiai paklausiau, ko labiausiai trūksta jūsų darbe. Jos atsakymas skambėjo maždaug taip: “Labiausiai trūksta pastebėjimo ir teigiamo tavo darbo įvertinimo“. Jaučiu, kad šioje savijautoje yra daug tiesos. Apmaudu, kad esame visuomenė, kuri labai greitai pastebi klaidą. Kritikuoti visada lengviau. Tačiau niekur nenueisime iškeldami vien tik ydas. Paniekos ir melo jau ir taip visur per akis. Žinau, jog  teismų sistemoje yra padorių ir profesionalių žmonių. Gaila, kad tokių nepastebime. Nepastebime jauno rajono teisėjo, kurio didelė dalis civilinių bylų baigiasi susitaikymais arba teisėjos, kuri turi 100 proc. bylų stabilumo rodiklį. Tai ir yra pokyčių žmonės. Džimas Kolinsas parašęs knygą „Taip kuriama amžiams“ apie tokius rašo: „labiausiai institucijas keičiantiems lyderiams būdingas parodoksalus kuklumo ir profesinės valios derinys. Jie yra drovūs ir veržlūs. Atsargūs ir bebaimiai. Jų nedaug, bet jų nesustabdysi“. 

comments

Nuomonė apie dienoraštį

Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo. 

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius

Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »

 

Skaitytojų komentarai:

Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".

Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".