Kas svarbiau: klaida ar reakcija į klaidą?
- Informacija
- Parašyta Penktadienis, 2013 birželio 28 06:34
- Autorius Aurimas Perednis
- Peržiūros: 3428
Klysta visi. Novatoriški verslo lyderiai nuolat kalba apie tai, jog baimė suklysti yra didelis pažangos stabdis. Man asmeniškai reikalo esmė visada yra ne pati klaida bet kaip žmogus į ją reaguoja. Ar žmogų užvaldo savigyna, išdidumas ir asmeninis ego, ar jis nuolankiai pripažįsta klaidą, neslapukauja, gailisi ir siekia ją skubiai atitaisyti. Taip elgiasi tik drąsūs ir nuolankūs žmonės. Prisipažinsiu vakar ilgai mąsčiau išgirdęs apie suklydusio jauno teisėjo Gedimino Viederio sprendimą trauktis iš teisėjo pareigų. http://www.delfi.lt/news/daily/crime/iteisinta-vagi-paleides-teisejas-g-viederis-traukiasi-is-pareigu.d?id=61726545
Jeigu tai nuoširdus asmeninis apsisprendimas, ne vien kritikos ir aplinkybių paveiktas, jis tikrai drąsus ir retas. Pats atsidūręs tokiose aplinkybėse greičiausiai taip pat elgčiausi. Savo požiūrį į šią visuomenę papiktinusią istoriją esu aprašęs, nesikartosiu http://www.aurimoblogas.lt/228-teisejas-g-viederis-rodo-drasos-ir-atvirumo-pavyzdi.html
Suprantu visiškai žmonių pasipiktinimą. Tokia istorija bet kurioje normalioje šalyje būtų sulaukui didžiulio rezonanso, nuožmios visuomenės ir žiniasklaidos kritikos. Tai visiškai normalu. Nelabai stebina matyt ir tai, jog atvirai savo profesinę klaidą pripažinęs teisėjas interneto komentaruose buvo žiauriai plakamas. Galima suprasti ir politikus, kurie reaguoja į didelį atgarsį sukėlusią istoriją.
Po laidos telefonu kalbėjausi su ne vienu žmogumi pažįstančiu šį teisėją. Visų jų atsiliepiami buvo tik geri. "Tai atsakingas ir rimtas žmogus", sakė man vienas principingumu ir atvirumu garsėjantis jo bendradarbis teisme. Kitas jį gerai pažįstantis žmogus parašė: "netikiu, kad šis teisėjas paėmė kyšį", nors visi gal kokie keturi mano kalbinami teisėjai pripažino, kad Gediminas Viederis padarė klaidą ir priėmė nekompetentingą ir nesubalansuotą tarp įtarimų rimtumo ir žmogaus teisių sprendimą. Vienas aukštas mūsų policijos pareigūnas po mano laidos su teisėju Viederiu mano Facebook profilyje parašė: "neklysta tik tie, kas nieko nedaro. Policijai apmaudu. Europolas pyksta. Bet teisėjo atvirumas prideda jam labai daug pliusų". Visiškai su juo sutinku.
Visada manau, jog vien klaidos pripažinimo negana. Šalia jos turi sekti atsiprašymas ir siekis ją atitaisyti. Mane žavi kai dėl avarijos kalti vairuotojai patys apsisprendžia savo atlyginimus skirti nukentėjusiųjų nuo avarijų fondams ir pan. Tai garbinga.
Šiandien teisėjų taryba turės apsispręsti ar tenkinti Gedimino Viederio prašymą palikti darbą, kurį jiems teikia Prezidentė. Nenoriu, kad ši istorija teisėjus darytų dar uždaresniais arba bailesniais. Noriu, kad ji mokytų mus visus atvirumo, drąsos pripažinti savo klaidas ir pastangos jas padarius atitaisyti. Jei teisėjas būtų užsiėmęs buka savigyna ir viešumo vengimu sakyčiau, kad tokį tikrai reikia atleisti. Prisipažinsiu, dabartinė jo reakcija atima iš manęs kardą. Ką manote Jūs?
Nuomonė apie dienoraštį
Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo.
Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius
Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »
Skaitytojų komentarai:
Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".
Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".