1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Kodėl griaunami demokratijos pamatai?

Žiūrėjau internetu vakar vakare LRT Ekonomikos forumą skirtą energetikai i(http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/36308/lrt_ekonomikos_forumas) Tiesa pati diskusija labai įdomi, įvairiapusiška ir demokratiška. Tačiau truputi kraupstu nuo kai kurių forumo dalyvių kompromituojančio požiūrio į tautos valią, į referendumą. Mano gerbiama ir tikrai labai aukšto profesionalumo buvus finansų ministrė Ingrida Šimonytė kaip suprantu referendumą dėl VAE laiko nesusipratimu. Ji sako, kad tokie sprendimai priimami tautos yra grindžiami emocijomis bet ne sveiku protu. O politikai ir yra tam, kad paskui priimti ne emocijomis grįstus sprendimus. Žodžiu referendumas tik savotiškas žaidimas piliečiams. Dėl emocijų iš dalies galima sutikti, tačiau ar politikų sprendimai ne mažiau veikiami emocijų, interesų ir kitų subjektyvumų?

 



Kita vertus, viešas menkinimas demokratijos pamatų t.y. tautos valios man regis yra negarbingas ir pavojingas. Gaila, kad niekas apie tai pas mus nekalba, apmaudu jei to nesupranta. Jis daro mūsų šalį nepanašią į vakarietiškos demokatijos kraštą, kuriame galioja ir gerbiamos tam tikros žaidimo taisyklės. Toks požiūris pakerta pilietinę ir demokratijos savivoką. Manau toks politikų viešas kalbėjimas menkinant piliečių valią yra strateginė klaida. Labai norėčiau gyventi krašte, kuriame valdžia yra piliečio tarnas, o ne atvirkščiai. Kuriame piliečiai jaučiasi esantys valdžia, o institucijos yra nuolankios jų tarnaitės. Kuriame pilietinė savivoka stirpinama, o ne silpninama.

Vakar radijo laidoje apie Butkevičiaus vyriausybės darbą buvo atėjęs padiskutuoti ekspremjeras Aleksandras Abišala. Gerbiu jį dėl pažiūrų nuoseklumo, plataus mąstymo ir argumentavimo kultūros.  Per žinių pertrauką diskutavome apie bendruomenes, kurių veikla, anot Aleksandro, dažnai šiandien gan destruktyvi. Jis kalbėjo apie užsienio investicijų stabdymą,danų kiaulides, siaurų kelių žmonių interesų gynimą, panaudojant bendruomenes. Suprantu, pasitaiko visko. Tačiau pats ne sykį gyniau savo bendruomenės interesą. Savo akimis mačiau įmonių vadovus, važinėjančius naujausiais automobiliais, tačiau nusispjaunančius į aplinką ir bendruomenės interesus, kuriems užtikrinti kartais pakakdavo vien geros valios. Todėl kartais pasidaro labai liūdna dėl tokio elito požiūrio į demokratiją, pilietiškumą ir kompromitavimą taip sunkiai pas mus gimstančio bendruomenių judėjimo. Juo labai nuoširdžiai tikiu.

Dalintis
comments

Nuomonė apie dienoraštį

Kai visokie realybės šou rodo ne tik tą šou, bet ir šou apie šou rengimą, tai galima tik juoktis iš jų tokios realybės. Nėra jos ten ir tiek. Bet kai žurnalistai, kuriais mes pasitikime, realiai pasakoja ne tik apie laidos rengimo užkulisius, bet ir pasirengimo jai etapus, susitikimus, vakarienes, pokalbius ir vertinimus, man jau dabar aišku, kad tokio skaidrumo ir atvirumo Lietuvos žurnalistikoje dar nebuvo. 

Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius

Pilnas straipsnis: Skaidri, atvira ir interaktyvi – tokia galėtų būti visa Lietuvos žurnalistika »

 

Skaitytojų komentarai:

Regina: "Žurnalistai eidami tuo skaidrumo ir atvirumo keliu toli nenueisite, todėl kad išpliurpiat valdžios paslaptis ir tampate nepatikimais. Dėl to negausite užsakomųjų laidų ar straipsnių...ką valgysite??? Ot baigsis tuoj jūsų bravūra...".

Beata: "Politikai nekalbėdami su savo žmonėmis kuriasi sau priešus. O tai - strateginė klaida.".